Fizyo 8 Egzersiz Danışmanlık Merkezi

Klinik Pilates Nedir?

Fizyoterapistler tarafından, egzersiz öncesinde yapılan postür, kas gücü, esneklik gibi değerlendirmeler sonrası kişinin ihtiyacına göre hazırlanmış egzersiz programlarına klinik pilates denir.

Neden Klinik Pilates Yapmalıyız?

Klinik pilates bel ve boyun fıtıkları, duruş bozukluğu, skolyoz, osteoporoz, eklem ağrıları, kas ağrıları, fibromiyalji, kas ve spor yaralanmaları gibi sağlık problemlerinin tedavisinde uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Bu tarz rahatsızlıkları olan bireyler bir uzman gözetiminde egzersiz yapmalıdır. Fizyoterapistler bu bireylerin güvenli bir şekilde egzersiz yapmasına yardımcı olur.

Çoğu ağrı probleminde kişinin ilgili bölgedeki kasları kuvvetlendirmesi, ağrının azalmasını ve şikayetlerin tekrarlanmamasını sağlar.

Düzenli klinik pilates yapmak, insan vücudunda ağrının azalması için üretilen endorfin hormonunun salgısını artırır. Endorfin hormonu kişiye mutluluk sağlar.

Pilates egzersizleri, güçlü kor kasları geliştirmek, güç ve esneklik dengesi oluşturmak, verimli hareket paternleri geliştirmek, uzun ve yalın bir görünüm yaratmak ve zihin-vücut bağlantısını pekiştirmek için kullanılır. Dolaşım ve solunum sisteminin kapasitesini artırır. Doğru nefes teknikleriyle anksiyete ve depresyonu azaltır.

Pilates egzersizlerinin etkili olması için, sadece belirli kasların harekete alınmasına değil aynı zamanda doğru vücut hizalanmasına odaklanmak önemlidir. Doğru vücut duruşu ile egzersiz yapmak egzersizden alınan verimi artırır ve uygun kas gruplarının efektif bir şekilde harekete katılmasını sağlar. Gereksiz zorlanmayı önler. Hareket için ritmin korunmasına yardımcı olur ve zihni odaklanmış tutar. Uzman kontrolünde uygulanan klinik pilates kişinin postürünü düzenlerken sıkılaşmasına ve kilo vermesine de yardımcı olur.

Aliye Rana Şapçıoğlu
Fizyoterapist