Fizyo 8 Egzersiz Danışmanlık Merkezi

Pelvik Taban Rehabilitasyonu Nedir?

Leğen kemiğimizin altında bulunan kaslara pelvik taban kasları denir. Bu kaslar idrarımızı ve dışkılamayı yapmamızı, doğum eylemini gerçekleştirmemizi ve cinsel aktiviteleri gerçekleştirmemizi sağlar. Aynı zamanda bu bölgedeki organlarımızı bir hamak şeklinde tutarak destekler.

Gebelik ve doğum, obezite, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve menopoz pelvik taban yetersizliklerine yol açan en önemli risk faktörlerindendir.

Pelvik taban kaslarının yeterince güçlü olmaması, çok fazla kasılı kalmasına bağlı spazmda olması veya yanlış fonksiyon göstermesi birtakım problemlere neden olur. Bu problemler idrar ve dışkı kaçırma, pelvik organ sarkmaları, kabızlık, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına ve kronik pelvik ağrıya neden olabilir.

Merkezimizde manyetik frekans yöntemi ve biofeedback cihazı tedavi olarak uygulanmaktadır. Biofeedback cihazı pelvik taban kaslarımızın fonksiyonunu gösterir aynı zamanda doğru pelvik taban egzersizleri yapmamızı sağlar. Doğru solunum teknikleri ve stabilizasyon egzersizleri çalışılır. Manyetik frekans yöntemi ile bu bölgedeki kasların kuvvetlenmesi sağlanır. Hastaya manuel olarak gevşetme teknikleri uygulanır, doğru solunum teknikleri ve stabilizasyon egzersizleri çalışılır. Hastanın günlük hayatında dikkat etmesi gereken mesane sağlığına yönelik değişiklikler öğretilir ve bunun takibi yapılır.

Unutmayın, bir damla idrar kaçırmak bile normal bir durum değildir ve tedavi gerektiren önemli durumdur.

Derya Kılınç
Fizyoterapist