Fizyo 8 Egzersiz Danışmanlık Merkezi

Skolyoz Nedir?

Skolyoz halk arasında basit olarak omurga eğriliği olarak bilinse de 3 düzlemde görülen deformitelerle karşımıza çıkan eğrilik paternleridir.

Özellikle büyüme periyotlarının hızlı olduğu ergenlik döneminde karşımıza çıkar. En sık görülen çeşidi idiopatik skolyozdur.

Tedavi edilmediği takdirde özellikle genç bireylerde hastalığın seyri hızlı ilerleyecektir.

Kamburluk Nedir?

Kamburluk, sırt bölgesindeki doğal olan eğriliğin normal sınırı aşması durumudur.

Kamburluk genelde artmış bir bel boşluğu, omuzların normalden daha önde pozisyonlanması ve sırt kaslarında kuvvetsizlik ile görülür.

Skolyozumuz Olduğunu Nasıl Anlarız?

  • Her iki yandaki bel boşluğu farklı büyüklükte ve farklı derinlikteyse

  • Her iki omuz seviyesi birbirinden farklı seviyede ise

  • Arkadan bakıldığında bir kalça diğerinden daha belirgin duruyorsa

  • Arkadan bakıldığında kalça altı çizgiler eşit seviyede değilse

  • Dizler düz bir şekilde öne eğilince ve arkadan bakıldığında bir taraftaki sırt daha yukarda görülüyorsa veya sırtında bir çıkıntı varsa

  • Her iki kürek kemiğinin omurgaya olan uzaklığı birbirinden farklı ise veya her iki kürek kemiği simetrik bir pozisyonda değil ise skolyozdan şüphelenebiliriz.

Skolyozun teşhisi, röntgen üzerinden ölçülebilen Cobb açısının 10 dereceden büyük olması ile belirlenir. Tedavisinde ise 3 düzlemdeki deformiteleri düzeltmek için 3 boyutlu kişiye özel egzersizler uzman fizyoterapistler eşliğinde uygulanmalıdır.

Schroth egzersizleri dünyada fizyoterapistler tarafından en yaygın olarak kullanılan skolyoza özel 3 boyutlu kişiye özel egzersizlerdir. Schroth egzersizleri uluslararası eğitim almış sertifikalı “Schroth Terapisti” tarafından uygulanmalıdır.

Asimetrik postürün düzeltilmesinin sağlanması ve hastanın günlük yaşam aktivitelerinde de doğru duruşu sürdürmesi tedavideki temel amaçtır.

Schroth yönteminin eğrilik açısının ilerlemesini durduğu, eğrilik açısını azalttığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Derya Kılınç
Fizyoterapist